Zasada złotej i srebrnej bramki

W piłkarskich rozgrywkach pucharowych, przy równej liczbie strzelonych u siebie i na wyjeździe bramek przez obie drużyny, zarządzana jest dogrywka. Mecz normalnie trwa 90 minut, 2×45, plus czas doliczony, czyli dodatkowe kilka minut. Jeżeli w tym czasie, w pucharowym dwumeczu nie ma rozstrzygnięcia, odbywa się dogrywka trwająca 30 minut, podzielona na dwie połowy. Gdy i to nie przyniesie rozwiązania, ostatecznym ruchem są rzuty karne, czyli tak zwane jedenastki. Konkurs rzutów karnych nazywany jest loterią. To seria pięciu strzałów z linii jedenastu metrów na bramkę, w której stoi bramkarz próbujący obronić strzał przeciwnika. Karne są wykonywane naprzemiennie i jeżeli po pięciu seriach jest wynik remisowy, strzelają kolejni zawodnicy do momentu, aż w dodatkowej kolejce ktoś się pomyli. Przez krótki okres obowiązywała tak zwana zasada złotej bramki, która eliminowała serią rzutów karnych. Polegała ona na rozgrywaniu dogrywki do momentu strzelenia przez jedną z drużyn gola, co było ostatecznym rozstrzygnięciem rywalizacji. To jednak spotkało się z falą krytyki, więc światowa federacja zmieniła ten przepis na srebrną bramkę, co oznaczało również konieczność rozegrania dogrywki, w której strzelenie gola nie było równoznaczne z końcem spotkania, gdyż rozgrywano daną część dogrywki do końca. Również ten przepis został wycofany i teraz to konkurs jedenastek decyduje o wyniku.

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Witaj na moim serwisie znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji dotyczących prowadzenia aktywnego trybu życia, sportu i zdrowej diety. Na co dzień pracuje jako trener personalny dlatego wpisy są z mojej wiedzy i doświadczenia!